A) A constant force 2 F is needed. B) A constant force 1/2 F is needed. C) A con
ID: 1399603 • Letter: A
Question
A) A constant force 2F is needed.
B) A constant force 1/2F is needed.
C) A constant force F is needed.
D) No force is needed since the crate has no acceleration.
E) A force that gradually increases from F to 2F is needed.
A) 95 J
B) 52 J
C) 66 J
D) 109 J
E) 264 J
Explanation / Answer
multiple questions raise another point for remaining question.
part 2 ) work = force x distance
w = 22 x 4.3
w = 94.6 or 95 J
and also F = m a = a = F/m = 22/12 = 1.83
w= F * d = (12) * ( 1.83 ) * ( 4.3 ) = 94.428 J
----------------------->>>>>>>>>>>>ANSWER)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.