A) A 1,258-kilogram roller coaster car is approaching a valley. At its bottom, t
ID: 1448166 • Letter: A
Question
A) A 1,258-kilogram roller coaster car is approaching a valley. At its bottom, the valley can be described by a circle with radius 7 m. Find the speed required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 210% more than the weight. Below answer with the required speed at point A with units of m/s.
B) A 1,896-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It first runs downhill and then is approaching a hill. At its top, the hill can be described by a circle with radius 8 m. Find the height required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 51% of the weight.
C) A 2,456-kilogram roller coaster car starts at point A almost at rest. It runs downhill into a valley. At its bottom, the valey can be described by a circle with radius 10 m.
Find the height required at point A, such that the normal force acting on the car in point B is 290% of the weight.
Explanation / Answer
A) N = mg + 2.10mg = 3.10mg
at bottom:
N - mg = mv^2 / r
3.10mg - mg = mv^2 /r
2.10 mg = m v^2 / 7
v = 12 m/s
b)at top point,
mg - N = mv^2 / r
mg - 0.51mg = m v^2 / r
v = sqrt(0.49 x 8 x 9.8 ) = 6.20 m/s at top
heigt differene from top and point A
mgh = mv^2 / 2
h = 6.20^2 / (2 x 9.8) = 1.96 m/s height above from the top of hill.
c) N - mg = mv^2 / r
2.90mg - mg = m v^2 / 10
v = sqrt(1.90 x 9.8 x 10) =13.65 m/s
and from energy conservation,
mgh = m v^2 /2
h = 13.65^2 / (2 x 9.8) = 9.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.