A) A 0.25 kg mass sliding on a horizontal frictionless surface is attached to on
ID: 2178396 • Letter: A
Question
A) A 0.25 kg mass sliding on a horizontal frictionless surface is attached to one end of a horizontal spring (with k = 400 N/m) whose other end is fixed. The mass has a kinetic energy of 11.0 J as it passes through its equilibrium position (the point at which the spring force is zero). At what rate is the spring doing work on the mass as the mass passes through its equilibrium position?B) At what rate is the spring doing work on the mass when the spring is compressed 0.117 m and the mass is moving away from the equilibrium position?
Explanation / Answer
1. as spring force is zero
rate of work doing = power = force*velocity
so it willl be 0
2. at x = 0.117m
1/2*k*x2 = 1/2mv2
v = 4.68 m/s
spring force = kx
= 46.8 N
power = 219.024 J/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.