A lumberjack (mass=98 kg) is standing at rest on one end of a floating that is a
ID: 1396815 • Letter: A
Question
A lumberjack (mass=98 kg) is standing at rest on one end of a floating that is also at rest. The lumberjack runs to the other end of the log (mass=230 kg), attaining a velocity of +3.6 m/s relative to the shore, and then hops onto an identical floating log that is initially at rest. Neglect any friction and resistance between the logs and the water. (a) What is the velocity of the first log just before the lumberjack jumps off? (b) Determine the velocity of the second log if the lumberjack comes to rest on it.
Explanation / Answer
here no externel force and lumberjack and log constitue and isolate system
so here we can use linear momentum conservation
part a ) initial momentum = final momentum
initial momentum = m1u1 + m2u2
final momentum = m1v1 + m2v2
initially system at rest
0 = m1v1 + m2v2
m1 = mass of lumber jack
v1 = velocity of lumber jack
m2 = mass of log
v2 = velocity of log
v2 = -m1v1/ m2
v2 = -(98*3.6)/230 = - 1.53 m/s
here negative signs means that log recoils off as lumberjack jump off
part b )
apply the linear momentum conservation here
second log initally at rest
after hop lumberjack and secong log move with same velocity
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
m1 = mass of lumber jack ; u1 = initial velocity = 3.6 m/s
m2 = mass of secong log = 230 kg ; u2 = initial velocity of log = 0
v1 = v2
v = m1u1 /(m1+m2)
v = 1.08 m/s
the system will move in same direction of lumberjack's original motion direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.