A luge and its rider, with a total mass of 97 kg, emerge from a downhill track o
ID: 2169726 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 97 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 40 m/s. If a force slows them to a stop at a constant rate of 4.1 m/s2, (a) what magnitude F is required for the force, (b) what distance d do they travel while slowing, and (c) what work W is done on them by the force? What are (d)F, (e)d, and (f)W if they, instead, slow at 8.2 m/s2? Number Units Number Units Number Units Number Units Number Units Number UnitsExplanation / Answer
a) deceleration = 4.1m/s^2 ; mass=97kg F=ma = 97x4.1=397.7 N b) Let distance traveled before stopping be ''x'' => v^2 = u^2 + 2as v=0 ; u=40m/s ; a= -4.1m/s^2 s= 40^2/(2x4.1) = 195.12 m c) work done by force = F * x = 397.7 x 195.12 = 77.6 KJ use a=8.2m/s^2 in above equations, d) we get, F=795.4 N e) x=97.56 m/s^2 f) W = 77.6 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.