A luge and its rider, with a total mass of 96 kg, emerge from a downhill track o
ID: 2217657 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 96 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 42 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.7 m/s^2.(a) What magnitude F is required for the decelerating force?
____N
(b) What distance d do they travel while decelerating?
____m
(c) What work W is done on them by the decelerating force?
____kJ
(d) What is F for a deceleration of 5.4 m/s2?
____N
(e) What is d for a deceleration of 5.4 m/s2?
____m
(f) What is W for a deceleration of 5.4 m/s2?
____kJ
Explanation / Answer
a)F=ma=96*-2.7=-259.2 N
Magnitude=259.2N
b)0-422=2*-2.7*s
s=326.67m
c)Work done=F.d=-259.2*326.67=-84672J
d)F=96*-5.4=518.4N
e)s=-422/2*-5.4=163.33 m
f)Work done=F.d=-518.4*163.33=84672 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.