A luge and its rider, with a total mass of 93 kg, emerge from a downhill track o
ID: 2106232 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 93 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 30 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.7 m/s2.
1) What magnitude F is required for the decelerating force? in N
2) What distance d do they travel while decelerating? in m
3) What work W is done on them by the decelerating force? in kj
4) What is F for a deceleration of 5.4 m/s2? in N
5) What is d for a deceleration of 5.4 m/s2? in m
6) What is W for a deceleration of 5.4 m/s2? in kj
Explanation / Answer
1) F =m*a =93*2.7= 251.1 N.... 2) d =u^2/2*a =166.67 m... 3)W =F.d =41.850 KJ 4) F =m*a=502.2 N.... 5) d=u^2/2*a=83.34 m.. 6) W =F.d =41.853 KJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.