A luge and its rider, with a total mass of 92 kg, emerge from a downhill track o
ID: 2069965 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 92 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 33 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.7 m/s2.(a) What magnitude F is required for the decelerating force?
(b) What distance d do they travel while decelerating?
(c) What work W is done on them by the decelerating force?
(d) What is F for a deceleration of 5.4 m/s2?
(e) What is d for a deceleration of 5.4 m/s2?
(f) What is W for a deceleration of 5.4 m/s2?
Explanation / Answer
m=92Kg a=-2.7m/s2
a)F=ma=248.4N
b)v2=u2+2as v=0 u=32m/s a=-2.7m/s2
0=322 -2x2.7xs=>s=322/2x2.7=189.63m
c)W=Fs=47.1KJ
d)if a=-5.4m/s2
F=ma=496.8N
b)v2=u2+2as v=0 u=32m/s a=-5.4m/s2
0=322 -2x5.4xs=>s=322/2x5.4=94.815m
c)W=Fs=47.1KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.