A luge and its rider, with a total mass of 92 kg, emerge from a downhill track o
ID: 1673085 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 92 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 49 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 3.2 m/s2. What magnitude F is required for the decelerating force? N What distance d do they travel while decelerating? m What work W is done on them by the decelerating force? kJ. What is F for a deceleration of 6.4 m/s2? N What is d for a deceleration of 6.4 m/s2? m What is W for a deceleration of 6.4 m/s2? kJExplanation / Answer
m = 92 kg, v = 49 m/s, a = 3.2 m/s2 a) F = ma = 294.4 N b) d = v2/(2a) = 375 m c) W = F*d*cos(180) = -1.10*105 J if a = 6.4 m/s2d) F = ma = 588.8 N e) d = v2/(2a) = 188 m f) W = F*d*cos(180) = -1.10*105 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.