A luge and its rider, with a total mass of 90 kg, emerge from adownhill track on
ID: 1764388 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 90 kg, emerge from adownhill track onto a horizontal straight track with an initialspeed of 25 m/s. If a force slows them to a stop at a constant rateof 5.0 m/s2, (a) what magnitudeF is required for the force, (b) whatdistance d do they travel while slowing, and(c) what work W is done on them by theforce? What are (d)F,(e)d, and (f)Wif they, instead, slow at 10 m/s2?
(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
(c)
Number
Units
(d)
Number
Units
(e)
Number
Units
(f)
Number
Units
(a)
Number
450Units
NExplanation / Answer
total mass m = 90 kgInitial speed u = 25 m/s Accleration a = 5.0 m/s2 final speed v = 0 final speed v = 0 (a) magnitude F is requiredfor the force F = ma = 90 * 5 = 450 N (b) distance d do theytravel while slowing from the relation v ^ 2- u ^ 2 = 2ad distance d= [ v ^ 2- u ^ 2 ] / 2a =62.5 m (c) work W is done on them by theforce = F d = 28125 J Accleration a ' = 10 m/s (d). force F ' = m a ' = 900 N (e). distance d do they travel while slowing from the relation v ^ 2- u ^ 2 = 2a 'd distance d ' = [ v ^ 2- u ^ 2 ] / 2a ' = 31.25m (f). work W is done on them by the force = F 'd ' = 14062.5 J from the relation v ^ 2- u ^ 2 = 2a 'd distance d ' = [ v ^ 2- u ^ 2 ] / 2a ' = 31.25m (f). work W is done on them by the force = F 'd ' = 14062.5 J = 14062.5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.