A luge and its rider, with a total mass of 90 kg, emerge from a downhill track o
ID: 1961761 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 90 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 41 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 1.8 m/s2.(a) What magnitude F is required for the decelerating force?
N
(b) What distance d do they travel while decelerating?
m
(c) What work W is done on them by the decelerating force?
kJ
(d) What is F for a deceleration of 3.6 m/s2?
N
(e) What is d for a deceleration of 3.6 m/s2?
m
(f) What is W for a deceleration of 3.6 m/s2?
kJ
Explanation / Answer
Mass m = 90 kg Initial speed u = 41 m/ s Deceleration a= 1.8 m/ s 2 Final speed v = 0 Final speed v = 0 (a). Magnitude F is required for the decelerating force F = ma = 162 N (b) Distance d do they travel while decelerating d = ? From the relation v 2 - u 2 = 2ad d = [ v 2 - u 2]/2a = 466.94 m We take a as negative (c) Work W is done on them by the decelerating force W = Fd = 75645 J = 75.645 kJ (d) F for a deceleration of 3.6 m/s 2 is F ' = m( 3.6) = 324 N (e) d for a deceleration of 3.6 m/s 2 is d = [ v 2 - u 2 ] / 2a' Where a ' = -3.6 m/ s 2d = 233.47 m (f) W for a deceleration of 3.6 m/s 2 is W = F'd = 75.645 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.