A luge and its rider, with a total mass of 88 kg, emerge from a downhill track o
ID: 1417271 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 88 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 30 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.2 m/s2
. (a) What magnitude F is required for the decelerating force? N
(b) What distance d do they travel while decelerating? m
(c) What work W is done on them by the decelerating force? kJ
(d) What is F for a deceleration of 4.4 m/s2? N
(e) What is d for a deceleration of 4.4 m/s2? m
(f) What is W for a deceleration of 4.4 m/s2? kJ
Explanation / Answer
m = 88 kg, u = 30 m/s,v =0, a = 2.2 m/s^2
(a) F = ma = 88*2.2 = 193.6 N
(b) from kinematci equation
v^2 - u^2 = 2as
0 - 30^2 = -2*2.2*d
d = 204.5 m
(c) W = F.d = 193.6*204.5 = 39.6 kJ
(d) a = 4.4 m/s^2
F = ma = 88*4.4 = 387.2 N
(e) from kinematci equation
v^2 - u^2 = 2as
0 - 30^2 = -2*4.4*d
d = 102.273 m
(f) W = F.d = 387.2*102.273 = 39.6 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.