Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A luggage handler pulls a suitcase of mass 16.7 k g up a ramp inclined at an ang

ID: 2258143 • Letter: A

Question

A luggage handler pulls a suitcase of mass 16.7kgup a ramp inclined at an angle 29.0? above the horizontal by a force F? of magnitude 147N that acts parallel to the ramp. The coefficient of kinetic friction between the ramp and the incline is 0.270. The suitcase travels a distance 4.00m along the ramp.


part a) Calculate the work done on the suitcase by the force. WF=______J


part b)Calculate the work done on the suitcase by the gravitational force.Wg=_____J


part c)Calculate the work done on the suitcase by the normal force.Wn=______J


part d)Calculate the work done on the suitcase by the friction force.Wf=_______J


part e)Calculate the total work done on the suitcase.Wnet=________J


part f)If the speed of the suitcase is zero at the bottom of the ramp, what is its speed after it has traveled 4.00m along the ramp? v=_______m/s




F    

Explanation / Answer

Answer question

mass =16.7 kg

angle =29 degrees

force F =147 N

coefficient of kinetic friction = 0.270

distance travelleled s= 4m

1)

the work done on the suitcase by the force. WF=147*4 = 588 J

2)

the work done on the suitcase by the gravitational force = mg*s*cos(90+29) = 16.7*9.8**4*cos119 = -317.36 J

3)

Calculate the work done on the suitcase by the normal force.Wn=0

4)

Calculate the work done on the suitcase by the friction force.Wf= -u*mgcos29 *s = 0.270*16.7*9.8*4*cos29 = -154.59 J

5)

)Calculate the total work done on the suitcase.Wnet= 588-317.36+0-154.59 = 116.05 J

6)

from work energy theorem

W = K2-K1

116.05 =0.5 *16.7*v^2 - 0

v^2 = 13.89

v = 3.728 m/s



Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote