4. A tire 0.500 m in radius rotates at a constant rate of 200 rev/mm. Find the s
ID: 1395216 • Letter: 4
Question
4. A tire 0.500 m in radius rotates at a constant rate of 200 rev/mm. Find the speed and acceleration of a small stone lodged in the tread of the tire (on its outer edge). 5. The speed of a projectile when it reaches its maximum height is one-half its speed when it is at half its maxi- mum height. What is the initial projection angle of the projectile? 6. A firefighter, a distance d from a burning building, S directs a stream of water from a fire hose at angle Thetai, above the horizontal as shown in Figure. If the initial speed of the stream is vi, at what height h does the water strike the building?Explanation / Answer
4) radius, r = 0.5 m
angular speed, w = 200 rpm
= 200*2*pi/60
= 20.93 rad/s
tangential speed, v = r*w
= 0.5*20.93
= 10.47 m/s
radial acceleration, a = r*w^2
= 0.5*20.93^2
= 219.1 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.