4. A small cylinder rests on a circular turntable that isrotatingclockwise at a
ID: 1682535 • Letter: 4
Question
4. A small cylinder rests on a circular turntable that isrotatingclockwise at a constant speed. The cylinder is at adistance of r =12 cm from the center of the turntable. Thecoefficient of staticfriction between the bottom of the cylinderand the surface of theturntable is 0.45. What is the period of thecylinder if it istravevling at the maximum speed vmax that thecylinder can havewithout slipping off the turntable?A. 1.42 s B. 1.03 s C. 0.69 s D. 0.10 s E. 0.014 s
Explanation / Answer
The rotational force (centripetal) is mv2/r = F The frictional force which opposes the centripetal = *m*g The two forces are equal. mv2/r = *m*g ==> v2/r = *g = 0.45 g = 9.81 m/s2 r = 12 cm = 0.12 m v2 / 0.12 = 0.45 * 9.81 v2 = 12 * 0.45 * 9.81 v = 0.7278 m/s Therefore T = 2 r / v = 2 * 3.14 * 0.12 / 0.7278 = 1.03 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.