4. A toroid (sometimes called a toroidal solenoid) has 1520 turns. It\'s wound o
ID: 3279561 • Letter: 4
Question
4. A toroid (sometimes called a toroidal solenoid) has 1520 turns. It's wound of wire that has a 0.9 mm radius Each (almost) circular turn of the toroid has a 1.2 cm radius. Within the turns (that is, in the "dough"), a distance of 44 cm from the toroid's center, you want a magnetic field of magnitude 6.5 mT. What must the current be? EQUATION USED SOLUTION ANSWER 5. At this instant, point Pis 5,5 to the right of an electron that is moving at 3.3 x 103 mis directly away from that point (as shown). At point P, what magnetic field does the electron instantaneously cause? EQUATION USED O ANSWER ·P SOLUTION Here, the direction of the velocity is and the direction of the unit vector is So = _ and sin =-. MAGNITUDE DIRECTIONExplanation / Answer
We know that the toroidal magnetic field is given by:
B = u0 N I/ 2 pi r
I = 2 B pi r/u N
N = 1520 ; B = 6.5 mT ; r = 44 cm = 0.44 m
I = 2 x 6.5 x 10^-3 x pi x 0.44/4 pi x 10^-7 x 1520 = 9.41 A
Hence, I = 9.41 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.