A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double
ID: 1388696 • Letter: A
Question
A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double convex shape, but its curvature can be varied by the ciliary muscles acting around its rim. At minimum power, the radius of the front of the lens is 10.0 mm while that of the back is 6.00 mm. At maximum power the radii are 6.50 mm and 5.50 mm, respectively. If the lens were in air, what would be the maximum power and associated focal length of the lens? Number 114.7 diopters Number m What would be the minimum power and associated focal length of the lens? Number 144.3 diopters Number m At maximum power, how far behind the lens would the lens form an image of an object 27.5 cm in front of the front surface of the lens? Number 0.71 mExplanation / Answer
apply the lens maker formula to find the focal length f and
then use Power = 1/f in meters
so lens maker equation is 1/f = (n-1) *(1/R1 -1/R2)
here n is refractive index = 1.430
R1 is radius ( for max power) = 5.5 mm
R2 is radius ( for max power) = 6.5 mm
so
1/f = ( 1.43-1) *(1/0.0055 -1/0.0065)
1/f = 12.02
f = 1/12.02 = 0.083 m or 8.3 cm
so Power P = 1/0.083 = + 12.02 Diopters
focal length f = 0.083 m
-------------------------------
for minimum power
R1 = 6 mm
R2 = 10 mm
so
1/f = (1.43-1) *(1/0.006 - 1/0.01)
1/f = 28.66
f = 0.034 m or 3.4 cm
Power P = +28.67 Diopters
-------------------------------
use 1/f = 1/u + 1/v
for max power
f = 8.3 cm
u = 27.5 cm
so 1/v = 1/f - 1/u
v = uf/(u-f)
v = (27.5*8.3)/(27.5 -8.3)
v = 11.88 cm is the 0.11m -------<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.