A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double
ID: 1388448 • Letter: A
Question
A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double convex shape, but its curvature can be varied by the ciliary muscles acting around its rim. At minimum power, the radius of the front of the lens is 10.0 mm while that of the back is 6.00 mm. At maximum power the radii are 6.50 mm and 5.50 mm, respectively. If the lens were in air. what would be the maximum pcwer and associated focal length of the lens? Number diopters Number m What would be the minimum power and associated focal length of the lens? Number diopters Number m At maximum power, how far behind the lens would the lens form an image of an object 21.5 cm in front of the front surface of the lens? Number mExplanation / Answer
for maximum power
R1 = +6.5 mm
R2 = -5.5 mm
n = 1.43
Use Lens maker's formula,
1/f = (n-1)*(1/R1 - 1/R2)
= (1.43 - 1)*(1/6.5 + 1/5.5)
f_max = 6.93 mm <<<<<-------------Answer
maximum power = 1/f_max = 1/(6.93*10^-3) = 144.3 diaptor <<<<<<---------------Answer
for minimum power
R1 = +10 mm
R2 = -6 mm
n = 1.43
Use Lens maker's formula,
1/f = (n-1)*(1/R1 - 1/R2)
= (1.43 - 1)*(1/10 + 1/6)
f_min = 8.72 mm <<<<<-------------Answer
minimum power = 1/f_min = 1/(8.72*10^-3) = 114.7 diaptor <<<<<<---------------Answer
given
object distnace, u = 21.5 cm
focal length for maximum power, f = 6.93 mm = 0.693 cm
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/0.693 - 1/21.5
v = 0.716 cm
= 7.16*10^-3 m <<<<<<---------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.