A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double
ID: 1448621 • Letter: A
Question
A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double convex shape, but its curvature can be varied by the culinary muscles acting around its rim. At minimum power, the radius of the front of the lens is 10.0 mm while that of the back is 6.00 mm. At maximum power the radii are 6.50 mm and 5.50 mm, respectively. If the lens were in air, what would be the maximum power and associated focal length of the lens? At maximum power, how far behind the lens would the lens form an image of an object 25.5 cm in front of the front surface of the lens?Explanation / Answer
Part A)
Apply the lens makers equation
1/f = (n-1)(1/R1 - 1/R2)
1/f = (1.43 - 1)(1/6.5 - 1/-5.5)
f = 6.93 mm
That is .00693 m
D = 1/.00693
D = 144 Diopters
Part B)
1/f = (1.43 - 1)(1/10 - 1/-6)
f = 8.72 mm
That is .00872m
D = 1/.00872
D = 115 Diopters
Part C)
1/f = 1/p + 1/q
1/.693 = 1/25.5 + 1/q
q = .712 cm
That is .00712 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.