A 1000kg car is traveling at 20 m/s at the top of hill that is 50 m high. The ca
ID: 1386100 • Letter: A
Question
A 1000kg car is traveling at 20 m/s at the top of hill that is 50 m high. The car then coasts down the hill and up the next hill with a height of 50m high. Friction and air resistance combined do 1.25 Times 105 Joules of Work? Will the car reach the top of the second hill If the car will reach the top of the second hill what will the speed of the car be at the top of the second hill ? If the car does not reach the top of the second hill, what height will the car reach before it stops? If the car does reach the top of the second hill, what is the maximum height of hill that the car could reach?Explanation / Answer
KE1 = (0.5*1000*20*20) = 2e5J
PE1 = m*g*h = (1000*9.8*50) = 4.9e+5
initial energy = E1 = KEi + PEi = 6.9e+5 J
------------
if the reaches the top of the second hill PE2 = m*g*h = 4.9e+5 J
after the car coast the down the hill and up the next hill
energy E2 = E1 - Wf = 690000 - 1.25e5 = 5.65e5 J
E2 > PE2
yes the car will reach the top of the hill
let at the top the speed is v2
KE2 = 0.5*m*v2^2
E2 = PE2 + KE2
5.65e5 = 4.9e+5 + 0.5*1000*v2^2
v2 = 12.25 m/s <------answer
++++++++++++
part b)
E2 = PEmax
5.65e5 = 1000*9.8*h
h = 57.65 m <-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.