Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumferen
ID: 1380358 • Letter: S
Question
Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 168cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 11.0cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.600T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop.
A. Find the magnitude of the emf E induced in the loop after exactly time 1.00s has passed since the circumference of the loop started to decrease.
B. Find the direction of the induced current in the loop as viewed looking along the direction of the magnetic field.
Explanation / Answer
Here ,
for circumference ,
dC/dt = 2*pi*dr/dt
dr/dt = 11/2*pi
dr/dt = 1.75 cm/s
Now, as 2*pi*r =C
r = 168/2pi = 26.74 cm
Now, dA/dt = 2*pi*r*dr/dt
dA/dt = (168-11) * 1.75
dA/dt = 274.75 cm^2/s
Hence ,
EMF incduced = B*dA/dt
EMF incduced = 274.75 *10^-4 * 0.6
EMF incduced = 0.0165 V
the EMF incduced in the loop is 0.0165 V
B)
Now, using lenz's law ,
the current in the loop is Clockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.