Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumferen
ID: 1394452 • Letter: S
Question
Shrinking Loop. A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 167cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 10.0cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.600T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop.
Find the magnitude of the emf E induced in the loop after exactly time 2.00s has passed since the circumference of the loop started to decrease.
Express your answer numerically in volts to three significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
rate of decrease of circumference , dC/dt = 10 cm/s
Now , as dr/dt = dC/dt /2pi
dr/dt = 10/2pi cm/s
dr/dt = 1.592 cm/s
NOw, initial r0 = C0/2pi
r0 = 167/2pi
r0 = 26.6 cm
after 2 sec ,
r = 26.6 - 2 * 1.592
r = 23.4 cm
>> induced emf = rate of change of flux
induced emf = B*dA/dt
induced emf = B* d/dt(pi*r^2)
induced emf = 2pi*B*r * dr/dt
induced emf = 2pi*0.6 * 0.234 *0.01592
induced emf = 0.014 V
the induced emf is 0.014 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.