Shown on the top is large block 24 cm wide, 18 cm long, and 3.0 cm high. This bl
ID: 2118293 • Letter: S
Question
Shown on the top is large block 24 cm wide, 18 cm long, and 3.0 cm high. This block is passing through air (density %u03C1 = 1.43 kg/m3) at a speed of v = 8.28 m/s. Find the drag force Fd acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector v1 with a drag coefficient %u0393 = 0.882.
______ N
Find the drag force acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector v2 with a drag coefficient %u0393 = 0.970.
______ N
Find the drag force acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector v3 with a drag coefficient %u0393 = 1.15.
_______ N
What would be the steps required to figure out this problem and what would be the solution? Thanks.
Explanation / Answer
a) Fd =0.5^ v1^2*drag coeffecient*density*A = 0.5*8.28*8.28*.882* (0.03*0.24) *1.43 = 0.3112918833024 N
b) Fd = 0.5^ v2^2*drag coeffecient*density*A =0.5* 8.28*8.28*.97 * (0.18*0.03) *1.43 = 0.256762862928 N
c) Fd = 0.5^ v3^2*drag coeffecient*density*A = 0.5*8.28*8.28*1.15* (0.18*0.24) *1.43 = 2.43527663808 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.