Shown on the right is large block 72 cm wide. 54 cm long, and 9.0 cm high. This
ID: 1641158 • Letter: S
Question
Shown on the right is large block 72 cm wide. 54 cm long, and 9.0 cm high. This block is passing through air (density rho = 1.43 kg/m^3) at a speed of v = 8.37 m/s. Find the drag force F_d acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector V_1 with a drag coefficient Gamma = 0.892. Find the drag force acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector V_2 with a drag coefficient Gamma = 0.981. Find the drag force acting on the block if it is traveling in the direction illustrated with the velocity vector V_3 with a drag coefficient Gamma = 1.16.Explanation / Answer
drag force is given by
Fd = 0.5*density*drag coefficient*area*velocity^2
a).
v1 = 8.37 m/s
drag coefficient = 0.892
area = 0.09*0.72 = 0.0648m^2
density = 1.43 kg/m^3
Fd = 0.5*1.43*0.892*0.0648*(8.37)^2
Fd = 2.895 N
b).
drag coefficient = 0.981
area = 0.09*0.54 = 0.0486 m^2
Fd = 0.5*1.43*0.981*0.0486*(8.37)^2
Fd = 2.39 N
c).
drag coefficient = 1.16
area = 0.72*0.54 = 0.389 m^2
Fd = 0.5*1.43*1.16*0.389*(8.37)^2
Fd = 22.60 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.