A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1376000 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.65ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Fx = ?? NExplanation / Answer
Solution:
Given :
mass = m = 0.145 kg
initial velocity = vix = 60m/s
Final velocity vf= 65 m/s , theta = 35 degrees
Time = t = 1.65 s
Force= F
F t = m ( vf - vi )
X component =Fx = m(vfx - vix) / t
= 0.145 ( 65 cos 35 - 60 ) / 1.65
= - 0.59 N
= - 5.9 x10^-1 N ( 2 significant figures)
Y component of force = Fy = m(vfy -viy)
= 0.145(65 sin 35-0) /1.65
= 3.28 N
= 3.3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.