Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor

ID: 1377288 • Letter: A

Question

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .

Part A

Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

Find the vertical component of the average force on the ball.

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 65.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .

Part A

Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right

Express your answer using two significant figures.

Fx =   N  

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

Find the vertical component of the average force on the ball.

Express your answer using two significant figures.

Fy =   N  

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer

mass m = 0.145 kg

In horizontal direction : -

Initial velocity u = 60 m / s

Final velocity v = 65 cos 35

                        = 53.24 m / s

Since after impact it moves with a velocity 65 m / s above horizontal

contact time t = 1.85ms .

                      = 1.85 x 10 -3 s

the horizontal component of the average force on the ball = m( u - v ) / t

                                                                                  = 529.45 N

                                                                                  = 530 N

In vertical direction : -

Initial velocity u '= 0    SInce it oves horizontal before impact

Final velocity v '= 65 sin 35

                       = 37.28 m / s

the vertical component of the average force on the bal = m( v '- u ') / t

                                                                              = 2922 N

                                                                              = 2900 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote