A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1373435 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 50.0m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 35? above horizontal with a speed of 55.0m/s . The ball and bat are in contact for 1.85ms .
Part A
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right
Express your answer using two significant figures.
Part B
Find the vertical component of the average force on the ball.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
v1 is initial velocity horizontal
v2h is final velocity horizontal
at is acceleration-time velocity change
v1-at =-v2h
(v1+v2h)/t =a
(50 +55cos50)/.00185 =a
a= -46136.928 m/s/s
F=ma
F = (0.145)(-46136.925)
Fhorizontal average = 6689 N to the left
v1=0
v2v =55sin50
v=at
a=v/t
F=ma
F=mv/t
F = ((0.145)(55sin50))/(0.00185)
Fvertical average = 3302.27 N upward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.