A 700- kg car collides with a 1200- kg car that was initially at rest at the ori
ID: 1375096 • Letter: A
Question
A 700- kg car collides with a 1200- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 30.0 km/h in a direction of 30 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 33 km/h at -42 o with respect to the positive x axis.
What was the initial speed of the lighter car (in km/h)?
What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
A 700- kg car collides with a 1200- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 30.0 km/h in a direction of 30 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 33 km/h at -42 o with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?Explanation / Answer
using conservation of linear momentum
along y axis M1V1y+M2V2y=constant;
M1Vy=700*30sin30+1200*33sin-42=> vy=-18.57km/hr
along x axis M1V1X+M2V2X=constant;
700*vx=700*30*cos 30 +1200*33*cos -42=> vx=68.02 km/hr
net velocity = 70.51
direction = tan^-(-18.57/68.02)=-15.27 degrees with X-axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.