Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 70 kg skier travels 3 km along a slope at constant velocity, increasing their

ID: 1877601 • Letter: A

Question

A 70 kg skier travels 3 km along a slope at constant velocity, increasing their elevation by 30 m. During this time, they experience a constant drag force of 40 N. They then jump a height of 1.5 m.

1. What is the minimum take off speed needed to make the jump?

2. What was the energy required to increase their elevation by 30 m?

3. What was the energy required to overcome the drag force?

4. The skier converts internal energy to work at 20% efficiency. Given the change in elevation and drag force, how much internal energy was required for the skier to ski along the slope?

Explanation / Answer

slope of incline = tan-1(30/3000)=0.573o

let the minimum take off speed be v

v=sqrt(2*9.8*1.5/sin20.573)=542.2 m/s

take off speed = 542.2 m/s

energy required to increase elevation by 30 m =(70*9.8*30)=20580J

energy required to overcome the drag force = 40*3000=120000 J

total energy required to be overcome = 20580+120000=140580 J

efficiency=20%

internal energy required to overcome 140580 J=140580/0.2=702900 J=702.9kJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote