A 63.3-kg basketball player jumps vertically and leaves the floor with a velocit
ID: 1374840 • Letter: A
Question
A 63.3-kg basketball player jumps vertically and leaves the floor with a velocity of 1.95 m/s upward. (Take upward as positive and forward as positive.)
(a) What impulse does the player experience?
-Magnitude___ N.s
Direction: upward, downward, forward, backward, magnitude is zero.
(b) What force does the floor exert on the player before the jump?
-magnitude N
Direction:upward, downward, forward, backward, magnitude is zero.
(c) What is the total average force exerted by the floor on the player if the player is in contact with the floor for 0.450 s during the jump?
Magnitude N
Direction: upward, downward, forward, backward, magnitude is zero.
Explanation / Answer
a) IMpulse = m(vf-vi) = change in momentum = (68.1)( 0- 1.95 ) = 132.8 Ns
b) Force= mg = 68.1 x 9.8 = 667.4N
c) F=132.8/0.45 = 295.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.