A 63.0-kg skier starts from rest at the top of a ski slope of height 68.0m . Par
ID: 1264676 • Letter: A
Question
A 63.0-kg skier starts from rest at the top of a ski slope of height 68.0m .
Part B
Now moving horizontally, the skier crosses a patch of soft snow, where the coefficient of friction is 0.21. If the patch is of width 63.0m and the average force of air resistance on the skier is 180N , how fast is she going after crossing the patch?
??
Part C
After crossing the patch of soft snow, the skier hits a snowdrift and penetrates a distance 2.5m into it before coming to a stop. What is the average force exerted on her by the snowdrift as it stops her?
v =??
Explanation / Answer
From that height, she must have KE that is
KE = mgh = 41983 J
The work done by friction and air resistance is
Wncon = -uk m g d - Fair d
= -19508 J
Thus, the remaining KE is
KEf = 41983 - 19508 J
= 22475 J
As
v = sqrt(2KE/m),
v = 26.7 m/s [ANSWER, PART B]
**************************
As she has KE = 22475 and she stopped,
Wncon = Fd = -22475 J
As d = 2.5 m,
F = 8990 N [ANSWER, PART C]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.