A block of mass m = 3.5 kg is attached to a spring with spring constant k = 770
ID: 1374594 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.5 kg is attached to a spring with spring constant k = 770N/m. It is initially at rest on an inclined plane that is at an angle of ? = 25
A block of mass m = 3.5 kg is attached to a spring with spring constant k = 770N/m. It is initially at rest on an inclined plane that is at an angle of ? = 25 A degree with respect to the horizontal, and the coefficient of kinetic friction between the block and the plane is ?k = 0.2. In the initial position, where the spring is compressed by a distance of d = 0.18 m, the mass is at its lowest position and the spring is compressed the maximum amount. Take the initial gravitational energy of the block as zero. m = 3.5 kg k = 770 N/m d = 0.18 m ? = 25 A degree ?k = 0.2 a) What is the block's initial mechanical energy, E0 in J? b) If the spring pushes the block up the incline, what distance, L in meters, will the block travel before coming to rest? The spring remains attached to the block throughout its motion.Explanation / Answer
part A: initial Mech eenrgy of the block = mgh = 0.5 kx^2
mEch eenrgy initial = 0.5 * 770 * 0.18 *0.18
initial mech energy E = 12.474 Joules
---------------------------------
yes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.