A block of mass m = 2.02 kg slides down an ? = 31.8 incline which is h = 3.56 m
ID: 1284021 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.02 kg slides down an ? = 31.8 incline which is h = 3.56 m high. At the bottom, it strikes a block of mass M = 7.22 kg which is at rest on a horizontal surface, as seen in figure below. (Assume a smooth transition at the bottom of the incline.) If the collision is elastic, and friction can be ignored, determine the speed of the smaller block after the collision.
-4.701 m/s
Determine the speed of the bigger block after the collision.
3.652 m/s
Determine how far back up the incline the smaller mass will go???
You are correct.Your receipt no. is 158-2830 Previous Tries A block of mass m = 2.02 kg slides down an ? = 31.8 incline which is h = 3.56 m high. At the bottom, it strikes a block of mass M = 7.22 kg which is at rest on a horizontal surface, as seen in figure below. (Assume a smooth transition at the bottom of the incline.) If the collision is elastic, and friction can be ignored, determine the speed of the smaller block after the collision. -4.701 m/s Determine the speed of the bigger block after the collision. 3.652 m/s Determine how far back up the incline the smaller mass will go???
Explanation / Answer
mgh = mv2/2
h=v2/2g= 4.7012/2g=1.275m
let distance travelled up the incline be d
d sin 31.8 = 1.275
d=1.275/.527=2.419m ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.