A block of mass m = 1.5 k g is attached to a string that is wrapped around the c
ID: 2261064 • Letter: A
Question
A block of mass m = 1.5kg is attached to a string that is wrapped around the circumference of a wheel of radius R = 7.2cm . The wheel rotates freely about its axis and the string wraps around its circumference without slipping. Initially the wheel rotates with an angular speed ?, causing the block to rise with a linear speed v = 0.36m/s
Find the moment of inertia of the wheel if the block rises to a height of h = 8.0cm before momentarily coming to rest.
A block of mass m = 1.5kg is attached to a string that is wrapped around the circumference of a wheel of radius R = 7.2cm . The wheel rotates freely about its axis and the string wraps around its circumference without slipping. Initially the wheel rotates with an angular speed ?, causing the block to rise with a linear speed v = 0.36m/s Find the moment of inertia of the wheel if the block rises to a height of h = 8.0cm before momentarily coming to rest.Explanation / Answer
By setting the energy of the wheel equal to the gravitaional and potential energy, and using v = wr to find w, we find the moment of inertia of the wheel is 0.102 kg*m^2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.