A block of mass m 1 = 4kg slides down a frictionless plane inclined 30 o to the
ID: 1480649 • Letter: A
Question
A block of mass m1= 4kg slides down a frictionless plane
inclined 30o to the horizontal . The block is connected to other block (moving vertically) of mass m2= 4kg by massless string through a rough pulley (with moment of ineria I= 1/2 mR2 , m= 2kg and R= 0.15) as shown in the figure.
Explanation / Answer
The force due to gravity is the same on each (mg = 49N)
F= ma
F= m x a
F/m =a
a = 49/4.0 =12.25m/s2
c)
Tension in string: T = 2m1m2g/(m1+m2)
T= (2 x 4x4 x 9.8)/(4+4) =313.6/8 =39.2N
T= 39.2N
b) i have small doubt in following calculation please check
To find the acceleration of pulley is
sigma F = ma
mg- T = ma
49-39.2 = 4xa
a = 9.8/4 = 2.45m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.