A block of mass M with width 3 cm and height 4 cm sits on a rough plank. The coe
ID: 1419835 • Letter: A
Question
A block of mass M with width 3 cm and height 4 cm sits on a rough plank. The coefficient of static friction between the plank and the block is s = 2/3. The plank is slowly tipped up. Does the block slip first, or tip first? A ball of mass 1 kg is attached to a spring of spring constant 100 N/m. The spring is then attached to a wall, while the ball rests on a level, frictionless surface. If the ball is pulled back 10 cm and then let go, find: The speed of the ball when it reaches the equilibrium point. The maximum distance the spring is compressed. The period of oscillation.Explanation / Answer
1) it is tipped because it is a rough surface
2) time period T = 2pisqrt(m/k)
T = 2*3.14sqrt(1/100) = 0.628 sec
w = 2pi/T = 10 rad/sec
f = kx
ma = kx
a = kx/m = a = 100*0.1/1 = 10 m/s^2
1/2mvmax^2 = 1/2kA^2
v max = 100*0.1^2/1 = 1 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.