Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A coil of 43 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 14.6 cm

ID: 1370448 • Letter: A

Question

A coil of 43 turns is in the shape of an ellipse having a major axis of 14.6 cm and a minor axis of 7.80 cm. The coil rotates at 141 rpm in a region in which the Earth?s magnetic field is 57.1 Mu T. What is the maximum voltage induced in the coil if the axis of rotation of the coil s along its major axis and this axis of rotation s aligned perpendicular to the Earth?s magnetic field? What s the maximum voltage induced n the coil if the axis of rotation of the coil s along its major axis and this axis of rotation is aligned parallel to the Earth?s magnetic field?

Explanation / Answer

maximum EMF e = nABw

n = 43 turns

A = pi*a*b = pi*0.146*0.078 = 0.0358 m^2

B = 57.1 x 10^-6 T

w = 141 rpm = 141 x 2pi rad / 60 sec = 14.76 rad/s

e = nABw = 1.30 x 10^-3 Volt


----------------------------------------


it will be same.

e = nABw = 1.30 x 10^-3 Volt

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote