A coil has 240 turns enclosing an area of 11.0 cm2 . In a physics laboratory exp
ID: 1342872 • Letter: A
Question
A coil has 240 turns enclosing an area of 11.0 cm2 . In a physics laboratory experiment, the coil is rotated during the time interval 3.40×102 s from a position in which the plane of each turn is perpendicular to Earth's magnetic field to one in which the plane of each turn is parallel to the field. The magnitude of Earth's magnetic field at the lab location is 5.10×105 T .
a. What is the magnitude initial of the magnetic flux through the coil before it is rotated?
b. What is the magnitude of the average emf induced in the coil?
Explanation / Answer
flux =nB.A
as plane of each turn is parallel to the field.
flux =nBA = 5 x10-5 x 240 x 11 x10-4 =1.32 x10-5tesla
average emf =dflux/dt=nBA/2 = 0.66 x10-5T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.