A coil consists of 180 turns of wire. Each turn is a square of side d = 18 cm, a
ID: 1583720 • Letter: A
Question
A coil consists of 180 turns of wire. Each turn is a square of side d = 18 cm, and a uniform magnetic field directed perpendicular to the plane of the coil is turned on. If the field changes linearly from 0 to 0.50 T in 0.85 s, what is the magnitude of the induced emf in the coil while the field is changing? SOLVE IT Conceptualize From the description in the problem, imagine magnetic field lines passing through the coil. Because the magnetic field is changing in magnitude, an emf is induced in the coil. Categorize We will evaluate the emf using Faraday's law from this section, so we categorize this example as a substitution problem. Br B Evaluate the equation for induced emf in a coil, noting that the magnetic field changes linearly with time: Substitute numerical values: = (180)(0.18 m)2 (0.50 T-02 0.85 s 8] | 3.43 MASTER IT HINTS: GETTING STARTEDI I'M STUCK hat is the magnitude of the induced current in the coil while the field If the resistance in the coil is 3.0 , is changing?Explanation / Answer
EMF is calculatedusing Faraday's law
Induced EMF E = 3.43 V
Resistance R = 3 ohms
i= V/R =3.43/3 =1.143 Amperes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.