An electrochemical impulse traveling along the cell modeled in the figure (Figur
ID: 1369367 • Letter: A
Question
An electrochemical impulse traveling along the cell modeled in the figure (Figure 1) changes the value of emf E3 so that now it supplies an upward current of40 nA . All resistors have the same value R = 1.0 M and E1=75mV, E2=45mV.
Part A
What is the value of E3?
Express your answer using two significant figures.
Figure 1 of 1
An electrochemical impulse traveling along the cell modeled in the figure (Figure 1) changes the value of emf E3 so that now it supplies an upward current of40 nA . All resistors have the same value R = 1.0 M and E1=75mV, E2=45mV.
Part A
What is the value of E3?
Express your answer using two significant figures.
E3 = mVFigure 1 of 1
Explanation / Answer
R = 1.0 M
E1= 75mV,
E2= 45mV
E3 = ?
Current I = 40 nA
Current in E1 = I1
Current in E2 = I2
I = I1 + I2 -----------1
Now,
R*I + R*I2 + R*I + E2 = E3
2R*I + R*I2 = E3 - E2
2*1*10^6 * 40 * 10^-9 + 10^6 * I2 = E3 - 45 * 10^-3
0.08 + 10^6 * I2 = E3 - 45 * 10^-3 --------2
R*I + R*I1 + E1 + R*I1 + R*I = E3
2R*I + 2R*I1 = E3 - E1
2*1*10^6 * 40 * 10^-9 + 2*10^6 * I1 = E3 - 75 * 10^-3
0.08 + 2*10^6 * I1 = E3 - 75 * 10^-3 ---------3
Using Eq 1 , Eq 2 & Eq3
E3 = 161.7 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.