PLEASE SHOW ALL STEPS 1. A golf ball of mass 0.045 kg is hit off the tee at a sp
ID: 1365036 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL STEPS
1.
A golf ball of mass 0.045 kg is hit off the tee at a speed of 34 m/s . The golf club was in contact with the ball for
3.90×103 s .
PART A: Find the impulse imparted to the golf ball. THE ANSWER IS NOT 1.53 ? IDK WHY
2.
A tennis ball of mass m = 0.076 kg and speed
v = 21 m/s strikes a wall at a 45 angle and rebounds with the same speed at 45.
PART A : What is the magnitude of the impulse given to the ball?
3.
A 0.400-kg ice puck, moving east with a speed of 5.22 m/s , has a head-on collision with a 0.990-kg puck initially at rest. Assume that the collision is perfectly elastic.
PART A: What is the speed of the 0.400-kg puck after the collision?
Explanation / Answer
the impulse imparted to the golf ball is
J = change in momentum
= m v
=0.045 kg ( 34 m/s)
=1.53 kg m/s
(2)
J = m(v cos theta - ( v costeta)
J = 2 mv cos theta
= 2 ( 0.076 kg )(21 cos 45
=2.25 kg m/s
As per guide line i did 1 question and also second question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.