A 1072-kg car and a 2000-kg pickup truck approach a curve on the expressway that
ID: 1353864 • Letter: A
Question
A 1072-kg car and a 2000-kg pickup truck approach a curve on the expressway that has a radius of 238 m. Part A At what angle should the highway engineer bank this curve so that vehicles traveling at 63.6 mi/h can safely round it regardless of the condition of their tires? Part B Should the heavy truck go slower than the lighter car? Part C As the car and truck round the curve at 63.6 mi/h, find the normal force on the car to the highway surface. Part D As the car and truck round the curve at 63.6 mi/h, find the normal force on the truck to the highway surface.Explanation / Answer
Part D) Ntruck = m_truck*g/cos(theta)
tan(theta) = v^2/(r*g)
v = 63.6 mi/h = 63.6*0.44704 = 28.43 m/s
then tan(theta) = 28.43^2/(238*9.81)
theta = 19.1 degree
then N_truck = 2000*9.81/(cos(19.1)) = 20762.7 N
Part A)
theta = 19.1 degrees
Part B) No
Part C) N_car = m_car*g/cos(19.1) = 1072*9.81/cos(19.1) = 11129 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.