A 100kg ,12.0m long uniform beam is supported in equilibrium by two fulcrums. Th
ID: 2240902 • Letter: A
Question
A 100kg ,12.0m long uniform beam is supported in equilibrium by two fulcrums. The left fulcrum is 1.00 m from the nearer end of the beam and the right fulcrum is 3.00 m from the nearer end of the beam.
(a) What is the magnitude of the force of the left fulcrum on the beam?
(b) What is the magnitude of the force of the right fulcrum on the beam?
Explanation / Answer
for equilibrium, sum of forces in vertical direction = zero
FL + W = FR
FL = left force on the beam
FR = right force on the beam
W = weight of the beam = 980 N
Torque anout the end = 0
FL*1 + W*6 - 3*(FR) = 0
Solving the two equations, we get:
FL = 1470 N
FR = 2450 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.