Think of possible designs and most importantly estimate the number of turns in a
ID: 1352627 • Letter: T
Question
Think of possible designs and most importantly estimate the number of turns in a coil of wire of a reasonable surface area that might give you enough emf when a magnet moves through with the following parameters:
Coil diameter = 13mm
Time interval of magnet moving through coil = 15ms
Efficiency of magnet/coil combo (the % of B field lines entering loop) = 50%
In Lab 9, you will be testing Lenz's law that you learned in Monday Lecture and applying your knowledge of electromagnetic induction to develop a practical application. In this case you will be building an electric generator using simple equipment. You electric generator must produce variable emf that is strong enough to Available Equipment Magnet Red LED Light Information Strong about 1.3 T Lights up when potential difference across terminals exceeds 1.9 V or approx 2 V in one direction AWG34 Can be rolled into a tube Spool of very thin insulated copper wire Thick paper Think of possible designs and most importantly estimate the number of turns in a coil of wire of a reasonable surface area that might give you enough emf when a magnet moves through with the following parameters: Coil diameter 13mm Time interval of magnet moving through coil - 15ms Efficiency of magnet/coil combo (the % of B field lines entering loop)-50%Explanation / Answer
required potential difference = 2V
coil diameter = 13mm
area A = 132.66 x10-6m2
B = 1.3T
effective B = 1.3/2 = 0.65 T
induced emf due to each loop= BA/t = 0.65 x 132.66 x 10-6/15x10-3 =86.23 mV
2v = n (0.086)
n =23.19 = approximately 23 turns are required
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.