A force of 547 N keeps a certain spring stretched a distance of 0.300 m. A- what
ID: 1348421 • Letter: A
Question
A force of 547 N keeps a certain spring stretched a distance of 0.300 m.A- what is the potential energy of the spring when it is stretched 0.300 m?
B- what is the potential energy when it is compressed 6.00 cm? A force of 547 N keeps a certain spring stretched a distance of 0.300 m.
A- what is the potential energy of the spring when it is stretched 0.300 m?
B- what is the potential energy when it is compressed 6.00 cm?
A- what is the potential energy of the spring when it is stretched 0.300 m?
B- what is the potential energy when it is compressed 6.00 cm?
Explanation / Answer
here,
force required , f = 547 N
distance , x = 0.3 m
let the spring constant be k
f = k*x
547 = k * 0.3
k = 1823.33 N/m
A-
the potential energy of the spring when it is stretched 0.300 m , PE = 0.5 * k*x^2
PE = 0.5 * 1823.33 * 0.3^2
PE = 82.05 J
the potential energy of the spring when it is stretched 0.300 m is 82.05 J
B-
the potential energy when it is compressed 6.00 cm , PE =0.5 * k*x^2
PE = 0.5 * 1823.33 * 0.06^2
PE = 3.28 J
the potential energy when it is compressed 6.00 cm is 3.28 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.