Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A net force of 5.00 N is applied to an object of mass 2.00 kg. What will be the

ID: 1342364 • Letter: A

Question

A net force of 5.00 N is applied to an object of mass 2.00 kg. What will be the object's acceleration (in m/s^2)? Two planets orbit their local sun. One orbits with an average radius of 90 000 km and has an orbital period of 325 days. The other is observed to orbit at a radius of 360 000 km. What will be the orbital period of this other planet, in days? A certain ideal (frictionless) banked curve is set at 6.00 degrees and has a radius of curvature of 1480-1520 m. At what speed (in m/s) should a car be driven to handle this curve in the middle of the curve?

Explanation / Answer

1) nwetons second lawF=ma

a=5/2=2.5 m/s^2

2) keplers thrird law T^2is proportional to R^3

(T1/T2)^2 = (R1/R2)^3

T2^2=T1^2*(R2/R1)^3

T2^2=325^2**64

T2=2600 DAYS

3) on banked roads sped= sqrt(rg tan(theta))

v=sqrt(1520*9.8*tan6)

v= 39.57 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote