A negatively charged particle (with Q = -4 µC) moves away (with v = 245 m/s) fro
ID: 1434797 • Letter: A
Question
A negatively charged particle (with Q = -4 µC) moves away (with v = 245 m/s) from a wire with current. At the instant shown, the charged particle is 23 cm from the current and the magnetic field at that point is 0.68 mT (0.00068 T) into the page.
1. What is the magnetic force on the charged particle?
a) 6.66 x 10-7 N upwards (toward the top of the page)
b) 3.33 x 10-7 N upwards (toward the top of the page)
c) 0 N
d) 3.33 x 10-7 N downwards (toward the bottom of the page)
e) 6.66 x 10-7 N downwards (toward the bottom of the page)
2. The particle is now replaced with a single circular loop of wire, in the plane of the page, still to the left of the long straight wire. If that looped is pulled straight down, what direction is current induced in the loop?
a) the induced current is clockwise
b) the induced current is counterclockwise
c) no current is induced
Explanation / Answer
1)
Magnetic force is F = Q*v*B = 4*10^-6*245*0.00068 = 6.664*10^-7 N
So the correct answer is e) 6.66*10^-7 N downwards
2) since there will be no change in the magnetic flux through the loop,then no current will be induced
So the answer is c) no current is induced
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.