A net force F=5.00x newtons in the positive x direction acts on an object of mas
ID: 1284247 • Letter: A
Question
A net force F=5.00x newtons in the positive x direction acts on an object of mass 2.4kg for 5 meters.A) what is the change in kinetic energy B) if the object were initially traveling at 30m/s in the negative direction what is its final speed C) what is the change in the momentum of the object A net force F=5.00x newtons in the positive x direction acts on an object of mass 2.4kg for 5 meters.
A) what is the change in kinetic energy B) if the object were initially traveling at 30m/s in the negative direction what is its final speed C) what is the change in the momentum of the object
A) what is the change in kinetic energy B) if the object were initially traveling at 30m/s in the negative direction what is its final speed C) what is the change in the momentum of the object
Explanation / Answer
( C ) change in momentum = mass * change in velocity
= m*(v-u)
= 2.4*(30.06 - (-30 ) ) = 2.4*60.06
= 144.144 kgm/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.