A negatively charged ion (particle) with mass of 1.6 Times 10^-27 kg is moving w
ID: 1437462 • Letter: A
Question
A negatively charged ion (particle) with mass of 1.6 Times 10^-27 kg is moving with the speed of 100,000 m/s from west to east towards the North Pole. The approximate magnetic strength of the earth's pole is, B = 6 Times 10&^-5 Tesla. This charge was deflected due to the earth's magnetic field. Assume earth's magnetic field is at geographic north. Q = -1.6 Times 10^-19 coulomb, rightarrow V = 100,000 m/s What is the magnetic force due to the moving ion and earth's magnetic field? What is the radius of deflection? What is the direction of the deflected negative ion?Explanation / Answer
a) Fm = q ( v X B)
Fm = 1.6 x 10^-19 x 100000 x 6 x 10^-5 = 9.6 x 10^-19 N
b)
magnetic force will be perpendicular to the direction of velocity .
(Fm = q ( v X B))
hence particle will move in circular path,
Fm = m v^2 / r
q vB = m v^2 / r
r = mv / qB = (1.6 x 10^-27 x 100000) / (1.6 x 10^-19 x 6 x 10^-5)
r = 16.67 m (radius of circular path )
c) v = i
q = -ve
B = north to south pole (south to north of earth direction)
B = +j
F = - ( i x j) = -k
downward
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.