A nearsighted woman cannot clearly see objects more than 4.3 m away. The distanc
ID: 1401205 • Letter: A
Question
A nearsighted woman cannot clearly see objects more than 4.3 m away. The distance from the lens of the eye to the retina is 2.1 cm, and the eye's power of accommodation is 3.8 D (the focal length of the cornea-lens system increases by a maximum of 3.8 D over its relaxed focal length when accommodating for nearby objects). Express your calculations as three significant figures. Part 1 out of 2 (a) As an amateur optometrist, what corrective eyeglass lenses would you prescribe to enable her to see distant objects clearly? Assume the corrective lenses are 2.1 cm from the eyes.Explanation / Answer
The problem is that anything farther than4.3 m or 430 cm looks blurry.
so if object is very far away (object distance = ) and her corrective lenses should form an image at 430 cm, so that her eye can focus on it.
1/f = 1/s' - 1/s
1/f = 1/(-430) - 1/infinity
1/f = -1/430
f = -430 cm
f= -4.3m
P = 1/f
= 1/(-4.3)
= - 0.23 D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.